Poprava Putinovho oponenta a iné žarty II (pokračovanie)

Autor: František Ptáček | 5.3.2015 o 19:47 | Karma článku: 9,90 | Prečítané:  756x

Vzhľadom k mimoriadnej dobrosrdečnosti, plnej prejavov osobných sympatií, s akou mnohí proruskí diskutéri privítali môj predchádzajúci blog k tejto téme, pripájam zopár ďalších poznámok. Dúfam, že ma ani teraz nesklamú... a ani ja ich.  

Vyšetrovanie popravy Borisa Nemcova je v plnom prúde. O tom, či ide správnym smerom silne pochybuje celý demokratický svet. Treba ale uznať, že putinovci spravili čo bolo v ich silách. Vyšetrovatelia, v súlade s oficiálnym ruským stanoviskom, zavrhli politické súvislosti ako prvé, pričom fixnú ideu apolitickosti vládne kruhy dodržali tak striktne, že na civilný pohreb opozičného politika nepripustili nikoho z Poľska ani z pobaltských štátov. Na dôvažok Vladimír Vladimírovič sa v dume tak vierohodne rozčertil, že nad jeho prejavom o nepriaznivom dopade politických vrážd na "dobré meno" Ruska budú meditovať analytici a historici ešte poriadne dlho.

Ako sa mohlo predpokladať, o čo menej pozornosti sa bude pri objasňovaní vraždy venovať tajnej službe a Putinovi samotnému (a to sa bude), o to viac náhradných riešení uzrie svetlo sveta. Nechutným politickým vtipom, ktoré plodí táto obludná diktatúra na svoju obhajobu, sa sotva vyhneme. Škoda len, že zatiaľ sa nad nimi oveľa ľahšie plače než smeje.

Ako zlyhala baľšája ťéchnika
To, že technika dokáže zlyhať, je samozrejmá vec. To, že zlyhá recht v Rusku, len zvyšuje dôveryhodnosť príbehu. Mnohé pouličné kamery v mieste vraždy totiž záhadným spôsobom nefungovali - napotvoru práve tie, ktoré mohli nasnímať vraždu. Do cesty jedinej funkčnej, ktorá snímala blízke okolie zločinu, sa presne v čase výstrelov náhodným spôsobom priplietol smetiarsky nákladiak, čím pravdepodobne splnil plánované poslanie a zakryl výhľad na páchateľa.  Nešlo o odľahlé, tmavé parkovisko, ani o opustené priemyselné haly ako v lacných filmoch, ale o najviac strážené miesto v centre Moskvy, vzdialené len pár metrov od Kremľa. Ak by sa v tých miestach pokúšal fiktívny strelec vytiahnuť spod kabáta hocičo pripomínajúce zbraň, leží spútaný na zemi skôr než spraví žmurk. Okolie Kremľa je totiž permanentne monitorované aj z iných zdrojov, než bežný kamerový systém. K mŕtvole Nemcova dorazila polícia v rozmedzí 10 až 12 minút - čo v daných pomeroch znamená dobu len o čosi kratšiu než večnosť. Napriek tomu sa stále nájdu dobré duše, ktoré sú presvedčené, že išlo o neprofesionálneho páchateľa, konajúce v afekte, na vlastnú päsť, bez precíznej podpory bezpečnostných síl.

Ako robia cudzinci Rusku zle
Polícia už aj má páchateľov. Oficiálne zdroje hovoria o dvoch usvedčených z juhu Ruska, ktorých údaje i fantómové podobizne síce už sú k dispozícii, ale ich nezverejnia. Hovorca vyšetrovateľov vyhlásil, že podľa nich ide o jasnú diskreditáciu Putina a snahu o destabilizáciu vlády riadenú zo zahraničia. Či ide o Ukrajinu, Poľsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Čečensko či USA bližšie nešpecifikovali ale na mieste vraždy videli auto farby striebornej metalízy so severoosetskou ŠPZ-kou. Veľavravné a uspokojujúce zároveň. Blížime sa k cieľu.

Nezávislá polícia ponúka ďalšie podozrivé okolnosti
Priam rukolapnou sa rysuje aj možnosť, že Nemcova zavraždili kvôli jeho názorom na teroristický útok v redakcii Charlie Hebdo. Nevie sa síce aké názory to mohli byť, ale museli byť veľmi, veľmi nekonvenčné. Ďalšou alternatívou je bližšie neidentifikovateľný konflikt v obchodných resp. osobných vzťahoch obete. Nemcov totiž nielen že udržiaval isté obchodné vzťahy ale nebránil sa ani osobným. Divíte sa, že ho zabili? Ja nie.

Báryšne i šúmnaja sabáka - alebo za všetko môžu ženy a pes
Na záver pikoška ako zo sna.  O tom kde až siaha ľudovoumelecká tvorivosť prívržencov Putina nesvedčí nič názornejšie, než pokus telefonujúceho do diskusného programu Fórum maďarskej ATV. Muž s mimoriadne tvrdým ruským prízvukom, s takým, ktorý aj to slovo na "p" vyslovuje s veľkým ypsilonom a dvojitým "č",  najprv upriamil pozornosť divákov na fakt, že Nemcov mal krásnu, mladú priateľku, do ktorej bol zamilovaný. Že to spomenul, muselo mu to prísť veľmi zvláštne. Toto tvrdenie pre istotu dosolil ešte sugestívnou poznámkou, že zavraždený politik  údajne "mal rád ženy". Nuž, rád by som videl tých zadubencov, ktorým by ani toto kompromitujúce odhalenie nestačilo k tomu, aby v momente zavrhli absurdnú myšlienku, že za popravou Nemcova by bol Putinov dnešný Kamiťét Gasudárstvennoj Bezopásnosti. Bola v tom žena. Telefonujúci (Iľja) nič nenechal na náhodu a pokračoval vo výpočte možných scenárov ešte horlivejšie, než zúfalí vrahovia v seriáli Inšpektor Columbo. Čítajte pozorne: on, (čiže Iľja) údajne, obeť osobne dobre poznal, bol s ním až v priateľskom vzťahu a vie aj to, že mal psa, ktorý každé božie ráno silno brechal. Na otázku moderátora, či týmto chce naznačiť to, že Nemcova zavraždil jeho sused, aby mal ničím nerušené rána, Rus odpovedal bez váhania kladne.

Čem bóľše, ťem méňše
Čím viac scenárov ponúka ruská polícia a ich propagandisti - presnejšie špeciálna vyšetrovacia komisia navrhnutá samotným Putinom - tým menej budú príbehy pravdepodobné. Každý je totiž iný a nemôžu platiť súčasne. Zdá sa, že zatiaľ nepadlo záväzné rozhodnutie, ktorá pravda bude oficiálna - nevie sa koľko páchateľov resp. svedkov sa im podarí v dohľadnom čase zohnať. Nechcem maľovať čerta na červené molino ale najpravdepodobnejší variant je, že sa nájde nejaký ten Jack Ruby a obvinený nakoniec dopadne ako Lee Harvey Oswald.  A potom zabudnite, vyšetrovanie sa skončilo.

Jedno je ale isté. V Rusku dnes nie je práve pohodlné byť opozičným politikom. Ale ani novinárom s vlastným názorom. Vlastne najpohodlnejšie je byť od Ruska čo najďalej. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?