E.T., Robertko a zakázané maliny

Autor: František Ptáček | 16.10.2013 o 13:25 | (upravené 16.10.2013 o 23:04) Karma článku: 16,77 | Prečítané:  1450x

Prvé, čo mi napadlo v súvislosti so správou o udelení prestížnej mediálnej ceny Erikovi T., bolo, kde sa podela stálica hovorcovského stand-up-u, zúfalý tlmočník nášho veľkého uja, Marek T.? Jemu sa snáď neušiel ani kúsoček lesnej bobule? Alebo kto už jednu má, druhú nedostáva? Musel to byť pekelne ťažký výber, veď obaja z nich sú hlboko poznamenaný nepriestrelnou aurou svojich pánov, o ktorých je známe, že toľko malín sa ešte neurodilo v tomto neomečiarovskom skanzene, čo by stačilo na ich primerané ocenenie.

Bolo to takpovediac o chlp. Ešte že tu máme zopár ambicióznych kádrov, ako je s. Stanislav J., ktorý v poslednej chvíli stihol pádnymi argumentmi a pekným slovom presvedčiť nezodpovednú porotu o tom, že koná v rozpore s ideologickou líniou strany a na rozdávanie cien, štátnych vyznamenaní a iných statkov sú tu povolanejšie fóra než oni. Tí sa údajne zo začiatku vzpierali, ale keď im predĺžená ruka ústredného výboru ozrejmila, že chrániť pred malinou ich špičkového hovorcu, ktorý momentálne netúži po žiadnych maškrtách ani vitamínoch, je v súlade s najvyššími mocenskými záujmami zvrchovanej Slovenskej republiky, prirodzene kapitulovali a jednohlasne vyriekli, no dobre, tak mu ju nedáme. V preklade z orwellovského newspeak-u by to znelo asi tak, že kto krivdí E.T.-ovi, ten bantuje Robertka, a kto necitlivo narába s Robertkom, ten gniavi celý národ, podkopáva zriadenie a prisluhuje vnútornému nepriateľovi. Kecám. Porotu o zrušení ceny ani neinformovali. Veď načo by aj.

Tak sa stalo, že šéf tlačového odboru Úradu vlády a novopečený laureát ceny za najhoršieho hovorcu roku 2013, si malinovú cenu neprevzal. Dostať ju po zásluhe dostal, len ju proste neprevzal. Je to také ako uliať sa z posledného školského dňa pred prázdninami a vyhnúť sa tak vysvedčeniu, ktorého priamym dôsledkom je opakovanie nezvládnutého ročníka. Za predpokladu, že chudáčik záškoláčik nechodí do špeciálnej základnej. Tam môžu totiž platiť iné pravidlá. Tam pedagóg má právo prižmúriť oči, s osobitným prihliadnutím na duševný stav malého retardovaného huncúta a spraviť mu otcovskú výnimku. V ojedinelých prípadoch sa tak perspektívne dá predísť zbytočnej frustrácii či traume zo zlyhania a dosiahnuť pozitívnu motiváciu v boji s písmenkami a čísielkami. Obávam sa však, že nie je veľa krajín na svete, kde miesto demokratických spoločenských noriem slobodných občanov platia v mediálnej politike regule sanatória pre duševne zaostalé deti. Ak na veci nazeráme týmto spôsobom, tak celá aféra s E.T.-m, Robertkom a malinami ani nevyzerá tak úboho a sprosto, že? Veď sme na Slovensku, no né?

Malý dôvetok z vlastnej obhajoby od čerstvého, malinového laureáta, po zrušení ceny: „Spred kamier sa stratili konfrontačné súboje a osobné invektívy a boj o korektnosť informácií sa presunul tam, kam patrí, teda do zákulisia“. Byť na mieste tohto mladíka (aj samotná predstava je už hrozná...) by som radšej mlčal. Alebo sa snažil vymyslieť si niečo ešte srandovnejšie. Je vidieť, že nezažil dobu, keď jeho slová platili do slova a do písmena: keď neboli žiadne konfrontácie ani osobné invektívy a politika sa principiálne robievala za oponou. Ak toto je to jediné, na čom tak tvrdo a profesionálne E.T. pracoval, bude mať na malinách ustlané po celý svoj záslužný život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?