Boží úradníci by to radi hore bez, dole bez

Autor: František Ptáček | 4.1.2013 o 15:52 | (upravené 5.1.2013 o 10:54) Karma článku: 11,31 | Prečítané:  1245x

Ja si myslím, že takto to je v poriadku. Kto si trúfne prenajať katolícke pozemky, prípadne prevádzkuje novinový stánok v nebezpečnej blízkosti kostolov, kláštorov, farností, krucifixov, kalvárií, morových stĺpov či božích múk, nech sa ani nediví. Regula je regula. Koho chlieb ješ, toho pieseň spievaj. Jedno, čo mi trochu vadí, že je to už všetko príliš okaté. Nedalo by sa to tak krajšie, slušnejšie? Tak povatikánsky, potajomky? Tak, ako to vyriešil majiteľ reštaurácie FlagShip, napríklad? Podmienky, ktoré zmluvne prijal od cirkvi na prevádzkovanie svojho podniku považuje pán vrchný za súčasť obchodného tajomstva a toť mlčí ako hrob.

Rímsko-katolícka tolerancia je jedným z najzábavnejších oxymoronov vôbec. Nielen zo stáda veriacich chcú mať títo farizejskí byrokrati bezpohlavných idiotov ale s obľubou sa hrabú so svojimi uvelebenými príkazmi a zákazmi aj tam, kde by si možno netrúfli ani bývalé (či terajšie) ústredné výbory samovládnych strán.

Obchodné domy nesmú predávať to, čo si cirkev neželá? Bravo! Kto ich nútil aby stavali svoje baraky v rizikovej zóne? Nemajú snáď dostatok skúseností s podplácaním svetských primátorov, starostov, poslancov  - ľudovo povedané lobbizmom? A keď sme už pri tom: na čo sú vôbec cirkvi božej tisíchektárové pozemky? Chcú pestovať repku olejnatú? Alebo kšeftovať, korumpovať a vydierať nájomníkov absurdným diktátom otváracích dní, tovarového sortimentu a bohvie ešte čoho?

Pohrajme sa s myšlienkou. Teraz je to Tesco, Lídl a nejaká skonsolidovaná stravovňa. Čo keby ale podpísali zmluvu o prenájme pozemkov napr. aj kiná, divadlá, kníhkupectvá, galérie, vydavateľstvá a iné svätostánky slovenskej kultúry, ako napr. krčmy?! Začali by vyraďovať pohoršujúce filmy a divadelné hry, necudné obrazy by komisári strhávali zo stien, hriešne rukopisy by trčali v šuplíkoch a v zadymených vidieckych pajzloch by sa v dňoch pôstu predčítalaval, tvrdo abstinujúcim intelektuálom, jedálny lístok a vybrané kapitoly z cenzurovanej Knihy žalmov. Máloktorá dedinská krčma je totiž vzdialená viac než na 100 krokov od kostola - keď už nestojí priamo na božom statku. A čo by bolo v prípade lekární či nemocníc? Čo v prípade škôl!? Nechcem tu zbytočne plytvať sprostou pohanskou žlčou - skúste si to sami domyslieť.

A potom by mohli prísť na rad aj ostatné ložiská nekresťanskej infekcie ako tetovacie salóny, kúpaliská, butiky s erotickým náradím, či legálne fungujúce verejné domy... Mám to pred očami. Päťhviezdičkový bordel, kde mravnostne deficitné šľapky suplujú prítulní mladí kapláni a maloletí odchovanci predškolských výchovných zariadení (stojacich, ako ináč, na prenajatých, reštituovaných cirkevných pozemkoch).

Bisťu, zišiel by sa konečne sekularizmus. Radikálny. Aby bolo raz a navždy jasné nielen to, v ktorom storočí ale aj to, v ktorom tisícročí žijeme.

Odkazy k téme:
http://ekonomika.sme.sk/c/6654078/tesco-na-pode-od-cirkvi-nesmie-predavat-kondomy.html
http://ekonomika.sme.sk/c/6655149/cirkev-obmedzila-nedelny-predaj-aj-lidlu.html

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?