Naša veľká, novoročná hlava (štátu)

Autor: František Ptáček | 1.1.2013 o 23:59 | (upravené 2.1.2013 o 22:23) Karma článku: 22,42 | Prečítané:  2316x

Tak. Už aj dvanástka je het. Plynutie času patrí medzi ojedinelé výnimky, ktoré v tomto kocúrkovskom štáte ešte ako-tak fungujú. Píše sa 1. január roku Pána 2013. K tomuto dátumu, ako už tradične, nepatria len mrznúce davy v kanonáde ohňostrojov, tony pouličných smetí a roztrhané končatiny z garážových prskaviek ale aj to najpodstatnejšie: novoročný prejav hlavy štátu. Slávnostný príhovor nášho neskutočného uja, jedného z najväčších ujov, ktorých samostatné Slovensko stihlo za ten krátky čas vyprodukovať. Je to krásna chvíľa pre nás všetkých. A hodnotný vlastenecký zážitok, s ktorým sa načim zmieriť.

Nemám tušenia čo sa to stalo ale ono príznačné prezidentské syčanie a chrčanie sa dnes akýmsi zázrakom zmenilo na recitatívny barytón s napínavými odmlkami, nečakanými melodramatickými intonáciami v odsekoch a rozuzľujúcim závanom spotrebovaného vzduchu v posledných slabikách tých najdlhších viet. Ale nekazme si sviatok a nechcime priveľa. Aj toto už je úspech. Len pripomínam, že čo je pre beznohého plaza s cikcakom na chrbte neprekonateľný problém, to je - ako vidíme - pre ľudí bez chrbtice čosi celkom zvládnuteľné. Len treba silno chcieť. I keď už som začal byť pomaly presvedčený, že tie ujoviny, plné nezmyslov a nedonoseného folklóru, by sa mali skôr nežne šepotať, intímne šuškať do bezmesačných zákutí, či rozmumľanej fujary, než takto nečakane zaartikuluať na plnú hubu. Ale čo už.

Poviem vám - ak už nik iný, tak Trubač si tie mozoľmi a krvou zarobené hovorcovské prachy terazky fakt zaslúži. Konečne jeden univerzálny renesančný človek, v najlepších rokoch, na správnom mieste a v pravý čas. Nechce sa mi veriť, že za tým všetkým je len a iba "oddýchnutie a  pohoda" hlavy nášho štátu, lebo ak áno, tak veru, malo by byť každému jasné, že jeden poriadny prezident by mal byť schopný komunikovať ľudským hlasom aj keby sa cítil totálne na uja. Takže: Marek, si macher! Nielen nadaný ale aj skromný, ako sa na veľkých hovorcov veľkých ujov patrí.... že vraj "oddýchnutie a  pohoda" .. !? Pekne si dal Ivana do pucu, len čo je pravda. A dobre si to aj napísal. Geniálne bolo aj umiestnenie pomocného displeja s textom prejavu na meter a pol od snímajúcej kamery. Takto sa nám aspoň nemusel dívať ten uj priamo do očí a bolo to celé "také spontánne... nenaaranžované... a dôveryhodné". Čítať jeho excelencia síce číta úplne na iču ale aspoň sa tým vyvarovala bratovražedných improvizácií a vulgarizmov à la "predsi", "dneskaj", "tuná" či "všecky", ktorými tak rada prizdobuje svoje nečítané štátnické halucinácie.

Bože, už keď sa nám nedostalo ni mora ni ropy, prečo nás tresceš chrapúňmi, za ktorých sa musíme neustále hanbiť?!

Myslím tým nás, ktorí sme ich nevolili...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?