Odpustky, biblia... a skalpel

Autor: František Ptáček | 18.3.2012 o 17:01 | (upravené 18.3.2012 o 17:29) Karma článku: 14,90 | Prečítané:  2956x

V poslednom čase nie je vôbec jednoduché čo i len evidovať vynaliezavosť sukničkárov katolíckej cirkvi na poli služieb všemohúcemu - nieto si ju ešte pamätať, či (nedajboh) pokrytecky "chápať". Kto by namietal, že "v poslednom čase" je mierne skresľujúci časový horizont, bude mať svätú pravdu. Bolo to tak od nepamäti a nič tomu zatiaľ nenasvedčuje, že tomu nebude tak i v budúcnosti. Faktami podložené informácie NRC Handelsblad prednedávnom poukázali na jeden z ďalších nekonvenčných prejavov kresťanskej lásky k blížnemu.

Holandská katolícka cirkev prevádzala v 50-ich rokoch viaceré skupinové kastrácie maloletých chlapcov za účelom ich vyliečenia z homosexuálnych sklonov. Pramene uvádzajú až desať prípadov takýchto skupinových "terapií" - pričom zatiaľ boli zverejnené iba tie, ktoré sú doložené osobnými svedectvami obetí, lekárskymi správami, súkromnou korešpondenciou resp. advokátskou dokumentáciou.

Najúžasnejšie na celej veci je ale pointa, ktorá si zasluhuje samostatný odsek. Obete kastrácií boli výlučne takí maloletí chlapci, ktorých nakazili, sexuálne zneužívali a znásilňovali ich vychovávatelia, pedagógovia - čiže katolícki kňazi - na cirkevných internátoch, kolégiách a školách. Ku chirurgickým zákrokom dochádzalo na uzavretých psychiatrických klinikách, ktoré patrili pod správu cirkvi. Indikácia operácií znela: "deti sa musia oslobodiť od ich choroby". A čo tak "pooslobodzovať od choroby" milosrdných a nadržaných dušpastierov, ktorí sa neštítia krasorečiť nevinným deťom o morálnej čistote a terorizovať okolie prihlúplymi víziami smrteľných hriechov?!

V decembri minulého roku bola v Holandsku zverejnená správa vyšetrovacej komisie, z ktorej vyplýva, že po r. 1945 bolo vo výchovných ustanovizniach katolíckej cirkvi sexuálne zneužitých resp. pravidelne znásilňovaných niekoľko desaťtisíc detí.

I keď si myslím, že tieto riadky by bolo asi najvhodnejšie nechať bez akéhokoľvek dôvetku, predsa len zopár kacírskych otázok si nemôžem odpustiť. Európa - i značná časť sveta - už mnohokrát deklarovala vôľu vysporiadať sa so zločinmi nacizmu, rasizmu a komunizmu. Nič mi nie vzdialenejšie než generalizovanie kolektívnym zločinom - ale kedy sa konečne stiahne uslintaná celibátna plachta z nepreberného množstva katolíckej kriminality? Vystačíme si aj teraz s jedným tichučkým, senilným, pardonom z úst toho najpovolanejšieho?

P.S.: „Nechajte dieťatká ísť ku mne a nebráňte im, lebo takých je kráľovstvo Božie.“

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?