David Copperfield žaluje TA3?

Autor: František Ptáček | 27.1.2012 o 23:00 | (upravené 27.1.2012 o 23:34) Karma článku: 14,30 | Prečítané:  2550x

Celebrita Las Vegas, David Copperfield, v rozhovore pre Washington Post uviedol, že zvažuje podniknúť právne kroky vo veci porušenia autorských práv spravodajskou televíziou TA3. Ide o to, že svetoznámy iluzionista plánoval šokovať svet senzáciou, ktorá sa mala principiálne líšiť od všetkých jeho doterajších show – a v istom zmysle mala byť ich pravým opakom. Copperfieldov štáb, v spolupráci so Silicon Valley a NASA, pracoval roky na vopred patentovanom projekte, ktorého podstatou mal byť prevratný nápad: nechať zmiznúť neexistujúcu vec. V porovnaní so 70-tonovým rušňom, veľkým čínskym múrom či Mesiacom na nočnej oblohe by to bola fakt paráda. Len si to skúste predstaviť! Niečo, čo nikdy nebolo, zrazu nie je.

Zdá sa, že jazyková bariéra, časový posun a dokonca ani vysoký stupeň utajenia neboli prekážkou pre investigatívcov TA3 ukradnúť túto bombastickú myšlienku jej tvorcom a opäť raz v niečom predbehnúť civilizovaný západ. Neuveriteľné, ale je to tak. Správa s veľkým "S" znie: riaditeľ spravodajskej stanice TA3, bývalý Mečiarov kreatívec, blonďavý dohadzovač imidžových cigáňov pre rasové kampane slotovcov a čurbesový dramaturg poisťovne Alianz, Michal Gučík, v súvislosti s reláciou Klub 3, prehlásil, že si už nepraje, aby Anna Ghannamová "ničila kredit televízie" TA3. A sme doma!

Keby išlo o "ničenie", katastrofálneho diletantizmu, (anti)koncepčnej dezorientácie, lacnoty, priemernosti a nudy - bol by to len obyčajný záslužný čin ale nie Správa. Avšak to, že na TA3 sa ničí "kredit", to už teda Správa je. Tu už nejde o lentilky ale o podstatu jednej revolučnej mágie: o miznutie neexistujúceho. A dokonca ani nie hocikde – ale priamo v najsledovanejšej politickej relácii!

Ale čo sa vlastne stalo? Posila TA3 a jej personálny čistič v jednej osobe, akýsi Martin Halanda, sa vyjadril, že "Prezentovanie osobných názorov moderátora v ktorejkoľvek relácii je pre nás, ako spravodajskú televíziu, neprijateľné. Rozhodnutie o zmene na poste moderátora relácie vychádza aj z tisícov e-mailov divákov, ktoré televízia po odvysielaní posledného Klubu 3 dostala". Chápete, nie? Ak niekto nenechá politika drístať a zavádzať a núti ho odpovedať na položenú otázku, prípadne si ho dovolí konfrontovať s realitou, to je v ponímaní borcov TA3 "ničenie kreditu" osobným názorom. O tisíckach e-mailov nepochybujem, veď išlo o rekordnú sledovanosť, ktorá sa ťažko bude opakovať, ale o tisíckach protestujúcich e-mailov si dovolím tíško zapochybovať. A fakt, že sa to pani Belousovovej a Mojsejovej nepáčilo, to je len jasným dôkazom, že moderátor si splnil svoju úlohu. Obe dominy asi veľmi dobre vedeli komu a ako sa majú sťažovať. TA3 opäť raz potvrdila, že proti politickej nestrannosti bojuje vlastnou straníckou predpojatosťou. Tá sa asi do "kreditu" ešte zmestí.

Zmätočné čary vedenia TA3, ako aj zarážajúca nevyprofilovanosť jej pozície v našom mediálnom prostredí, ma nijako neprekvapujú. Táto pýcha slovenského spravodajstva, ktorá čím ďalej tým viac poklonkuje plytkému bulváru a populizmu, ktorá vyžaduje od moderátorov jalovú servilnosť, beznázorovosť a naškrobenú autokontrolu a ktorá na druhej strane, sa bola schopná infantilne vydekorovať červenými hózentróglami a kolektívne šalieť na vlastnom jubileu s jedným vysileným (a nápadne hlúpym) malomeštiackym zabávačom, ktorého aj jeho vlastné okolie nazýva len "kvázi žurnalistom", sa predsa už nezmení. Netrúfam si poučovať mediálno-podnikateľské kapacity TA3 ale Larry King je pre spravodajstvo asi taký reprezentatívny prímer ako Vilo Rozboril pre celovečerný umelecký film.

Nechápem len jedno. Ak už pánbodá a niekto si poctivou prácou našetrí nejaké tie drobné, kúpi si za ne, povedzme, spravodajskú televíziu, prečo nezverí jej chod do rúk ľudí, ktorí sa tomu rozumejú? Urobil by dobre sebe, nám i tomu chudákovi, Gučíkovi, ktorý by sa teraz nemusel báť, že ním vedená inštitúcia stratí niečo, čo nikdy nemala. A zdá sa, že tak ľahko ani mať nebude.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?