Vrelé bozky na zadku veľkého brata

Autor: František Ptáček | 7.12.2011 o 10:59 | (upravené 7.12.2011 o 12:52) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  2158x

Expolitik, právník, kresťan, emblematická postava KDH, člen Valdajského klubu, Ján Čarnogurský, má dar od Boha. Disponuje zvláštnym jemnocitom ako neupadnúť do zabudnutia. Vždy tak trochu prekvapí i keď by už vlastne ani nemal čím. Vie sa predsa o jeho milosrdnej empatii voči vojnovému Slovenskému štátu, proti ktorému údajne nenašiel žiadne (ani morálne!) argumenty, vie sa o jeho bezbariérovom, nekritickom panslavizme, horlivom zastávaní Srbska v konflikte s Kosovom a veľkého Ruska vo všetkom možnom i nemožnom. Vie sa aj o iných kauzách, keď profesionalita advokáta zmietla zo stola jeho katolícko-disidentské mravy dôkladnejšie než Katrina New Orleans (viď jeho úlohu obhajcu v procese ruského agenta, obvineného zo špionáže v ČR, Leonida Sviridova, s Mladou Frontou Dnes).

O známej, krkolomnej, metafabulácii vlastných politických názorov a nenapodobiteľných, zmätočných kľučkách v drese KDH už ani nehovoriac. S Čarnogurským nikdy nič nebolo veľmi jasné a ani príliš isté. Samozrejme okrem situácií, keď sa treba angažovať v mene "slovanstva". V týchto dňoch napr. v mene toho najväčšieho Slovana: kto závodí, poľuje, bojuje, lieta, koncertuje, bozkáva maloletých chlapcov na obnažené brušká... a pred voľbami sa potápa a objavuje 1.500-ročné amfory v dvojmetrovej hĺbke bez kompasu a kyslíkového prístroja. Čo si tak Ján Čarnogurský myslí o gerojovi Putinovi, jeho strane Jednotné Rusko a o nedávnych voľbách vo svojom blogu? Samé zaujímavé veci.

1. Sa diví: "Slovenské a české média jasajú, ako ubudlo Putinovej strane Jednotné Rusko 15% hlasov a koľko je v Rusku sťažností na volebné podvody."* Nepochopiteľné, že? Prečo tak asi? Je snáď v Rusku pri moci organizovaný syndikát bývalých agentov KGB? Je štátna forma skrytá diktatúra, ktorá stojí a padá s korupciou? Vraždia sa tam nebodaj novinári či politici? Falšujú sa volebné výsledky a kriminalizujú mecenáši opozície vo vykonštruovaných procesoch? Čo tie médiá vlastne majú proti Putinovi? Čarnogurský je z toho vedľa. V jeho hodnotovom rebríčku je totiž čosi ešte strašnejšieho než východný teror. Západný liberalizmus.

2. Vysvetľuje: "Úbytok hlasov pre Jednotné Rusko naopak nasvedčuje, že voliči sa rozhodovali slobodne a voľby boli demokratické."* Nuž neviem, či by tu pomohla logika. Takto podceňovať Putinov štáb! Kamufláž v podobe práve potrebnej väčšiny je otrepaným trikom, ktoré pozná každý začínajúci tyran tretieho sveta, nieto ešte vyznamenaní absolventi komitetu gosudarstvennoj bezopasnosti.

3. Dedukuje: "..spolu z 15-tich % hlasov, ktoré ubudli Putinovmu Jednotnému Rusku, 11% dostali krajné strany naľavo a napravo. Toto je na jednej strane dôvod na znepokojenie a na druhej strane dôkaz, že Jednotné Rusko je stredová strana."* To znie dobre – ako vtip. Ale, žiaľ, sme v Rusku a nie na hodine geometrie. Tu nie je stred ako stred. A môžeme len hádať, čo je v pozadí  "dôvodu na znepokojenie" – nárast vplyvu extrémistov, či oslabenie Putina. Len tak si tipnem, že to druhé. Lebo Čarnogurský možno aj tuší, že tá strata by bola v legálnych voľbách, na inom konci sveta, o poriadnych pár percent väčšia.

4. Agituje: "Jednotné Rusko môže v ruských podmienkach najlepšie zabezpečiť pokojný vývoj Ruska a stabilizované vzťahy Ruska s Európskou úniou a prípadne aj Spojenými štátmi." Jasné. Politici z EÚ a USA si vždy potrpeli na strany kasárenského typu a partnerstvá šarmantných, vychcaných diktátorov. Sú oveľa spoľahlivejší a otvorenejší ku kompromisom než radoví demokrati. Preto nielen z Putina ale napr. i z národno-oslobodzovacej hviezdnej vojny Fidesz-u a paranoidného Viktora Orbána sú priam vo vytržení.

5. Radí: "Normálna analýza ruských volieb by mala viesť k tomu, že Slovensko aj Európska únia sa na jednej strane poteší, že Jednotné Rusko získalo predsa len nadpolovičnú väčšinu a na druhej strane bude smútiť, že stratilo 15%."* Takže na jednej strane chválapánubohu a na druhej strane preboha?! Máme síce krízu, stojíme pred predčasnými voľbami, s Ficom na krku, ale to nič! Jednotné Rusko má opäť nadpolovičnú väčšinu! Tak sa teda radujme. Trúchlenie za stratou tých bolestných 15 a viac % nech si už zariadi Čarnogurský na komornej plačke, kde by iste nemali chýbať hostia z Bolívie, Číny, Iránu, Severnej Kórey, Kuby, Ukrajiny a Bieloruska.

6. Dáva na pravú mieru: "Medzi opozičnými hlasmi kritizujúcimi v Rusku výsledok volieb sa často vyskytuje hlas Borisa Nemcova. Jeho stranu volebná komisia z akýchsi dôvodov nepripustila k voľbám..... Ale keby sa jeho strana zúčastnila na voľbách, brala by hlasy predovšetkým strane Jabloko. Čiže liberálno-pravicové hlasy by sa rozdelili najmenej medzi dve strany."* No nie je to krásne? Z "akýchsi dôvodov"... Ináč tí Nemcovovi ľudia a tí z Jabloka nech sú radi, že žijú a sú na slobode.** A nech sa ani radšej nezúčastňujú ďalších volieb – beztak by si len vzájomne kradli hlasy. Nikdy neviem posúdiť či svetonázorový chaos tejto šedej eminencie KDH pramení z čisto ľudskej naivity alebo empirickej politickej úchylky.

7. A taktne zabúda spomenúť: ... že prave v čase písania svojho blogu, sa v Moskve štrajkuje, tisícky ľudí protestujú proti zmanipulovaniu volieb, vláda nasadila proti demonštrantom jednotky Ministerstva vnútra, ktorá zatýka stovky protestujúcich - medzi nim aj politika s poslaneckou imunitou (toho chudáka dokonca dvakrát). Hlava americkej diplomacie, Hillary Clintonová v tejto súvislosti prehlásila, že "ruskí voliči si zaslúžia dôkladné vyšetrenie obvinení z volebných podvodov a manipulácií" a ku kritike volieb sa pridal aj jeden z najuznávanejších postáv ruskej politiky,  Michail Gorbačov. Vo vysielaní rádia Echo Moskvy povedal, že v Rusku "neexistuje skutočná demokracia a ani tam žiadna nebude, ak sa vláda bude báť ľudí".

P.S.: Záverom slovo na obhajobu Jána Čarnogurského. Čarnogurský nie je rusofil ako sa mnohí domnievajú. Keby ním bol nepchal by sa do tmavej a teplej priazne niekoho, kto asanuje ruskú demokraciu ešte predtým, než by sa mala šancu zrodiť.

 

*Zdroj citátov J. Čarnogurského: http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jan-carnogursky.php?itemid=1092

** Túto opravu dopisujem po uverejnení blogu: Nemcov už nemôže byť rád, že je na slobode. Pred pár hodinami ho zatkli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Branci obchádzajú zákon a sú nebezpeční

Demokracia má právo brániť sa a je najvyšší čas, aby to začala aktívne robiť.

KULTÚRA

Vojna bez krvi. Dunkirk je filmová anomália

Film leta bol prijatý s istým nepochopením.


Už ste čítali?