Vrelé bozky na zadku veľkého brata

Autor: František Ptáček | 7.12.2011 o 10:59 | (upravené 7.12.2011 o 12:52) Karma článku: 10,64 | Prečítané:  2135x

Expolitik, právník, kresťan, emblematická postava KDH, člen Valdajského klubu, Ján Čarnogurský, má dar od Boha. Disponuje zvláštnym jemnocitom ako neupadnúť do zabudnutia. Vždy tak trochu prekvapí i keď by už vlastne ani nemal čím. Vie sa predsa o jeho milosrdnej empatii voči vojnovému Slovenskému štátu, proti ktorému údajne nenašiel žiadne (ani morálne!) argumenty, vie sa o jeho bezbariérovom, nekritickom panslavizme, horlivom zastávaní Srbska v konflikte s Kosovom a veľkého Ruska vo všetkom možnom i nemožnom. Vie sa aj o iných kauzách, keď profesionalita advokáta zmietla zo stola jeho katolícko-disidentské mravy dôkladnejšie než Katrina New Orleans (viď jeho úlohu obhajcu v procese ruského agenta, obvineného zo špionáže v ČR, Leonida Sviridova, s Mladou Frontou Dnes).

O známej, krkolomnej, metafabulácii vlastných politických názorov a nenapodobiteľných, zmätočných kľučkách v drese KDH už ani nehovoriac. S Čarnogurským nikdy nič nebolo veľmi jasné a ani príliš isté. Samozrejme okrem situácií, keď sa treba angažovať v mene "slovanstva". V týchto dňoch napr. v mene toho najväčšieho Slovana: kto závodí, poľuje, bojuje, lieta, koncertuje, bozkáva maloletých chlapcov na obnažené brušká... a pred voľbami sa potápa a objavuje 1.500-ročné amfory v dvojmetrovej hĺbke bez kompasu a kyslíkového prístroja. Čo si tak Ján Čarnogurský myslí o gerojovi Putinovi, jeho strane Jednotné Rusko a o nedávnych voľbách vo svojom blogu? Samé zaujímavé veci.

1. Sa diví: "Slovenské a české média jasajú, ako ubudlo Putinovej strane Jednotné Rusko 15% hlasov a koľko je v Rusku sťažností na volebné podvody."* Nepochopiteľné, že? Prečo tak asi? Je snáď v Rusku pri moci organizovaný syndikát bývalých agentov KGB? Je štátna forma skrytá diktatúra, ktorá stojí a padá s korupciou? Vraždia sa tam nebodaj novinári či politici? Falšujú sa volebné výsledky a kriminalizujú mecenáši opozície vo vykonštruovaných procesoch? Čo tie médiá vlastne majú proti Putinovi? Čarnogurský je z toho vedľa. V jeho hodnotovom rebríčku je totiž čosi ešte strašnejšieho než východný teror. Západný liberalizmus.

2. Vysvetľuje: "Úbytok hlasov pre Jednotné Rusko naopak nasvedčuje, že voliči sa rozhodovali slobodne a voľby boli demokratické."* Nuž neviem, či by tu pomohla logika. Takto podceňovať Putinov štáb! Kamufláž v podobe práve potrebnej väčšiny je otrepaným trikom, ktoré pozná každý začínajúci tyran tretieho sveta, nieto ešte vyznamenaní absolventi komitetu gosudarstvennoj bezopasnosti.

3. Dedukuje: "..spolu z 15-tich % hlasov, ktoré ubudli Putinovmu Jednotnému Rusku, 11% dostali krajné strany naľavo a napravo. Toto je na jednej strane dôvod na znepokojenie a na druhej strane dôkaz, že Jednotné Rusko je stredová strana."* To znie dobre – ako vtip. Ale, žiaľ, sme v Rusku a nie na hodine geometrie. Tu nie je stred ako stred. A môžeme len hádať, čo je v pozadí  "dôvodu na znepokojenie" – nárast vplyvu extrémistov, či oslabenie Putina. Len tak si tipnem, že to druhé. Lebo Čarnogurský možno aj tuší, že tá strata by bola v legálnych voľbách, na inom konci sveta, o poriadnych pár percent väčšia.

4. Agituje: "Jednotné Rusko môže v ruských podmienkach najlepšie zabezpečiť pokojný vývoj Ruska a stabilizované vzťahy Ruska s Európskou úniou a prípadne aj Spojenými štátmi." Jasné. Politici z EÚ a USA si vždy potrpeli na strany kasárenského typu a partnerstvá šarmantných, vychcaných diktátorov. Sú oveľa spoľahlivejší a otvorenejší ku kompromisom než radoví demokrati. Preto nielen z Putina ale napr. i z národno-oslobodzovacej hviezdnej vojny Fidesz-u a paranoidného Viktora Orbána sú priam vo vytržení.

5. Radí: "Normálna analýza ruských volieb by mala viesť k tomu, že Slovensko aj Európska únia sa na jednej strane poteší, že Jednotné Rusko získalo predsa len nadpolovičnú väčšinu a na druhej strane bude smútiť, že stratilo 15%."* Takže na jednej strane chválapánubohu a na druhej strane preboha?! Máme síce krízu, stojíme pred predčasnými voľbami, s Ficom na krku, ale to nič! Jednotné Rusko má opäť nadpolovičnú väčšinu! Tak sa teda radujme. Trúchlenie za stratou tých bolestných 15 a viac % nech si už zariadi Čarnogurský na komornej plačke, kde by iste nemali chýbať hostia z Bolívie, Číny, Iránu, Severnej Kórey, Kuby, Ukrajiny a Bieloruska.

6. Dáva na pravú mieru: "Medzi opozičnými hlasmi kritizujúcimi v Rusku výsledok volieb sa často vyskytuje hlas Borisa Nemcova. Jeho stranu volebná komisia z akýchsi dôvodov nepripustila k voľbám..... Ale keby sa jeho strana zúčastnila na voľbách, brala by hlasy predovšetkým strane Jabloko. Čiže liberálno-pravicové hlasy by sa rozdelili najmenej medzi dve strany."* No nie je to krásne? Z "akýchsi dôvodov"... Ináč tí Nemcovovi ľudia a tí z Jabloka nech sú radi, že žijú a sú na slobode.** A nech sa ani radšej nezúčastňujú ďalších volieb – beztak by si len vzájomne kradli hlasy. Nikdy neviem posúdiť či svetonázorový chaos tejto šedej eminencie KDH pramení z čisto ľudskej naivity alebo empirickej politickej úchylky.

7. A taktne zabúda spomenúť: ... že prave v čase písania svojho blogu, sa v Moskve štrajkuje, tisícky ľudí protestujú proti zmanipulovaniu volieb, vláda nasadila proti demonštrantom jednotky Ministerstva vnútra, ktorá zatýka stovky protestujúcich - medzi nim aj politika s poslaneckou imunitou (toho chudáka dokonca dvakrát). Hlava americkej diplomacie, Hillary Clintonová v tejto súvislosti prehlásila, že "ruskí voliči si zaslúžia dôkladné vyšetrenie obvinení z volebných podvodov a manipulácií" a ku kritike volieb sa pridal aj jeden z najuznávanejších postáv ruskej politiky,  Michail Gorbačov. Vo vysielaní rádia Echo Moskvy povedal, že v Rusku "neexistuje skutočná demokracia a ani tam žiadna nebude, ak sa vláda bude báť ľudí".

P.S.: Záverom slovo na obhajobu Jána Čarnogurského. Čarnogurský nie je rusofil ako sa mnohí domnievajú. Keby ním bol nepchal by sa do tmavej a teplej priazne niekoho, kto asanuje ruskú demokraciu ešte predtým, než by sa mala šancu zrodiť.

 

*Zdroj citátov J. Čarnogurského: http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jan-carnogursky.php?itemid=1092

** Túto opravu dopisujem po uverejnení blogu: Nemcov už nemôže byť rád, že je na slobode. Pred pár hodinami ho zatkli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.

PLUS

Na trhu platí: Zmanipuluj, čo môžeš a urvi, čo sa dá

Marketing je vojna vedená mierovými prostriedkami.

KULTÚRA

Vybrali sa na nebezpečnú púť za úžasným jedlom

Niekoľko rokov vchádzali do arabských kuchýň, kde sa dozviete aj to, čo nechcete.


Už ste čítali?